Drahoslav Zeman (červenec/srpen 2018)
Za účelem Doporučení se za umělce považují všichni, kteří se:
slovem, kresbou, hlasem, tělem, notou, videem, fotkou, sochou, modelem, stavbou
vždy však pro publikum na veřejných či ještě neveřejných místech
zaobírají osobními, tedy úředně dosud nepodchycenými aktivitami.
/
Pro snadnější pochopení je Doporučení koncipováno na základě příkladu slova seskupeného do textu. V maximální možné míře platí i pro další formy umění. Zvláštní podoby artu a obecná pravidla jsou v Doporučení uvedeny samostatně.
Doporučení obsahuje Pomocné rady. Základní Pomocná rada zní: Před každou tvorbou si položte pět otázek. Pro koho tvořím? Zaslouží si to? Komu to poslouží ve skutečnosti? Komu tím nepomůžu? Stojí mi to za to? I malé zaváhání je signálem pro okamžité ukončení tvorby, s jedinou výjimkou (11).
Pro použití slov seskupených do textu platí:
(1) Píšete-li něco, co myslíte jinak, než píšete, uveďte do hranaté závorky [] upozornění: Nejde o pravý text.
Pomocná rada: Většina publika už dnes ironii nezná a je tedy vhodné zvolit jiný styl (11)
(2) Píšete-li něco, co má být k smíchu, uveďte do hranatých závorek [] upozornění: Směšný pokus.
Pomocná rada: Později se dostane vám (základní hodnocení) i příslušným úřadům (rozšířené hodnocení) zpráva od Ministerstva pro vnitřní jistoty Evropy, kdo se smál a proč, kdo se nesmál a proč, zda bylo správné se (ne)smát a proč.
(3) Píšete-li text, který má být opakem psaného (nejčastější verze je pochvala = kritika), uveďte do hranatých závorek [] upozornění: Opak je pravdou.
(4) Píšete-li text o zvířatech a myslíte tím lidi, uveďte do hranatých závorek [] upozornění: Zvířata se rovnají lidem.
(5) Píšete-li text, který někoho kritizuje a někoho chválí, podívejte se nejdříve do Seznamu (ne)kritizovatelných a (ne)chvalitelných osob. Mějte na paměti, že je vždy nutné používat nejnovější verzi Seznamu.
Pomocná rada: Domníváte-li se, že by váš text mohl na publikum působit déle než týden, seznamte se s novou verzí Seznamu. Změní-li se znění Seznamu, změňte svůj text, pokud se tak už automaticky nestalo.
(6) Napsali-li jste text, kterému sami vůbec nerozumíte, nerozlišujte, zda šlo o vnuknutí, intuici, inspiraci, opilost nebo o zásah jiné osoby či boha (Múzy). Vždy text smažte.
Pomocná rada: Dává-li text aspoň částečný smysl, škrtejte v něm tak dlouho, dokud nedostane úplný smysl (a pak se řiďte Doporučením), nebo dokud text zcela nezmizí.
(7) Napsali-li jste text zvaný potměšilá nadsázka (viz následující Pomocná rada), překontrolujte si hned, zda se nejedná jen o chybu v úsudku. V opačném případě uveďte do hranatých závorek [] upozornění: Potměšilá nadsázka.
Pomocná rada: Varianta a) Napíšete-li, že komín je vysoký sto metrů a on je vysoký deset metrů, může to být jen chyba ve vašem úsudku daná vzděláním či jinou životní situací. Varianta b) Podobně platí, pokud o našem vedoucím pracovníkovi napíšete, že je nadprůměrně chytrý, když ho naši občané dobře znají. Varianta c) Podobně platí, když o našich soudech napíšete, že jsou nezávislé, nezaujaté a rychlé, když je naši občané dobře znají. Nejde-li v takovém případě o chybu v úsudku, jde o potměšilou nadsázku. Je to literární útvar, překonaný úspěšným vývojem evropské společnosti. Doporučujeme text smazat a přejít k (11).
(8) Napsali-li jste text a máte částečný či naprostý pocit, že obsahuje divná témata, využijte okamžitě Seznam nedoporučených divných témat.
Pomocná rada: Obsahuje-li opravdu text divná témata, a stačí i jedno, vždy text smažte, nezkoušejte ho přepisovat. Pamatujte, že jedno divné téma znehodnotí sebelepší text, i kdyby v něm mělo jen okrajovou pozici.
Zároveň prosím oznamte svému evropskému mentorovi, že vás napadlo divné téma. Naši mentoři byli odborně poučeni, jak v těchto případech postupovat. Nespoléhejte na vlastní odolnost vůči divným tématům. Je menší, než si myslíte.
(9) Chcete-li psát o historii či o náboženství, můžete s tím okamžitě přestat. Všechno podstatné již bylo napsáno. Případné doplňky, úpravy či revize má v gesci Ministerstvo pro vnitřní jistoty Evropy.
Pomocná rada: Ušetřený čas, svou aktivitu a naivitu můžete využít k tvorbě textů na nevyčerpatelná témata typu Větší celek je vždy lepší než menší / Spolu to dokážeme / Nic, au, nic, au vás od nás neoddělí. Blíže viz Seznam společensky doporučených témat od A do Z.
(10) Chcete-li psát umělecky o přírodě, tak o ní zatím nepište. Ještě s námi nespolupracuje podle našich představ.
Pomocná rada: Než uzavřeme s přírodou Smlouvu o úplné spolupráci, nabídnou kvalifikované články o přírodě naši spřátelení aktivističtí novináři. Mnozí již vyhráli některou naši cenu či stipendium a v pohledu na jakékoliv téma znají správný názor již předem. [Pravda je pravdou, opak opakem]
(11) Chcete-li psát čistou zábavu, můžete s tím okamžitě začít. Nezapomeňte však využít Seznam zábavných témat do A do Z. Těšíme se na vaše díla. Správné čisté zábavy potřebujeme stále víc. Evropský rozpočet bude v této kapitole pravidelně navyšován.
Pomocná rada: Své čisté zábavě se musíte začít smát především vy sami. Pamatujte, že u nás platí: Kdo se směje naposledy, ten se směje pozdě.
Pro další podoby artu, zejména hudební či malířské platí:
A) Když je vaše dílo abstraktní, tedy když umožňuje více než jeden správný výklad, uveďte do hranatých závorek [] upozornění: Dílo dosud nepochopené. Úřady k němu v nejbližším možném termínu doplní, jaký výklad je správný.
Pomocná rada: Nepoužívejte nedoporučená či ještě neznámá gesta či symboly, mohli byste urazit některou skupinu našich občanů, i pokud byste ji předtím prokazatelně neznali nebo ještě neexistovala. Nepoužívejte zastaralá sprostá slova, vždy byste tím mohli někoho urazit. Obojí by bylo v rozporu s Citlivým přístupem (blíže viz Seznam citlivých slov, politické korektnosti a tělesných nedotyků).
Obecná pravidla
Pokud někdo jiný jakkoliv porušuje Doporučení, nijak se s ním ani s jeho tvorbou nekontaktujte, ani ji nesdílejte. Pouze jakoukoliv formou co nejrychleji upozorněte Ministerstvo pro vnitřní jistoty Evropy, sekci Dohlížení na Doporučení. Když si nejste jisti, s jakým druhem tvorby jste se setkali, raději na ni upozorněte. Kapacity sekce jsou dostatečné pro zvládnutí sebenáročnějších úkolů. Vy budete mít navíc dobrý pocit Našeho evropského občana/umělce.
Závěrečná pravidla
Ministerstvo pro vnitřní jistoty Evropy si vyhrazuje právo udělovat za nedodržování Doporučení varování. Dvě mohou být důvodem k zastavení všech dotací. Tři mohou být důvodem k zastavení všech dávek. Čtyři a více mohou být důvodem k zastavení umělce.
Cestou k odčinění může být ochota umělce přistoupit k sebekritice. Napište do hranaté závorky [] Sebekritika. Ministerstvo pro vnitřní jistoty Evropy může k žádosti při hodnocení vaší tvorby přihlédnout. V případě kladného vyřízení dostanete bližší pokyny, jak sebekritiku provést (jednorázová sebekritika při malém či náhodném porušení Doporučení) či provádět (vícenásobná sebekritika při ostatních případech porušení Doporučení).
Pomocná rada: Za zvlášť účinnou formu sebekritiky se úředně uznává odvolání textu či ostatních forem umění.
Vysvětlení pojmů
Za publikum se považuje ve znění těchto předpisů jeden a více člověk. Počítá se mezi ně i umělec.
Veřejná místa jsou místa, kde se mohou lidé pohybovat a jsou pokryta kontrolními kamerami. Ještě neveřejná místa jsou místa, kde se mohou lidé pohybovat, ale dosud nejsou pokryta kontrolními kamerami. Ministerstvo pro vnitřní jistoty Evropy předpokládá jejich brzký zánik.
Pro přesné pochopení doplňujeme, že opakem veřejných míst a ještě neveřejných míst jsou místa tajná, tedy neexistující (v příslušných dokumentech uváděna jako no-go zóny). Tato místa nepatří pod pravomoc Ministerstva pro vnitřní jistoty Evropy. Umělcům doporučujeme tam v zájmu vlastního bezpečí nevstupovat, i když neexistují.
Účinnost
Od roku 202- (o přesném datu bude informovat Summit správců seznamů) se Doporučení pro evropské umělce stane závazné podle Směrnice o naplňování Evropských hodnot.
/
Vyjádření autora textu:
[Nejde o pravý text] [Směšný pokus] [Opak je pravdou] [Potměšilá nadsázka] [Sebekritika]